Ekonomi

Shqipëria tërheqëse për investimet e huaja

Investimet e huaja po shfaqin interes të madh gjithnjë e më tepër për Shqipërinë gjatë viteve të fundit. Të shumtë janë edhe investitorët gjermanë që zgjedhin vendin tonë për të investuar në fusha si energjia e...

Euro shënon rimëkëmbje në fundjavë

Monedha europiane Euro e ka mbyllur javën me një rritje të konsiderueshme sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë. Në publikimin e fundit të këtij institucioni këtë të premte, 1 Euro është këmbyer me 108...

Qeveria shfuqizon Bordin e Karburanteve

Qeveria shqiptare miratoi vendimin për shfuqizimin e Bordit të Karburanteve. Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj deklaroi sot pas mbledhjes së qeverisë, se vendimi për shfuqizimin e Bordit ...

Rritet çmimi i naftës dhe benzinës

Prej pasdites së kësaj të mërkure do të ketë një shtrenjtim të lehtë të çmimeve të karburanteve në pikat e tregtimit me pakicë. Pas gati dhjetë ditësh, Bordi i Transparencës vendosi të rrisë sërish çmimin tavan...