Babai i vajzës iraniane 22 vjeçare, e cila vdiq në paraburgim javën e kaluar, ka akuzuar autoritetet se kanë gënjyer për vdekjen e saj, ndërsa protestat janë ndezur në mbarë vendin, pavarësisht përpjekjeve të qeverisë për të frenuar mospajtimin me ndërprerjen e internetit.

Amjad Amini, vajza e të cilit, Mahsa, vdiq pasi u arrestua në Teheran nga policia e moralit, tha se mjekët kishin refuzuar ta linin atë të shihte vajzën e tij pas vdekjes së saj.

Zyrtarët iranianë kanë pohuar se ajo vdiq pasi pësoi një “sulm në zemër” dhe ra në koma, por familja e saj ka thënë se ajo nuk kishte ndonjë sëmundje paraekzistuese të zemrës, sipas Emtedad, një media iraniane pro-reformës mediale. Skepticizmi publik mbi rrëfimin e zyrtarëve për vdekjen e saj ka shkaktuar një shpërthim zemërimi që është përhapur në protesta vdekjeprurëse.

“Ata po gënjejnë. Ata po thonë gënjeshtra. Gjithçka është një gënjeshtër… pa marrë parasysh sa shumë u luta, ata nuk më lanë ta shihja vajzën time,” tha Amjad Amini për BBC Persia të mërkurën raporton CNN.

Kur ai pa trupin e vajzës së tij në funeralin e saj, ajo ishte tërësisht e mbështjellë, përveç këmbëve dhe fytyrës së saj – megjithëse vuri re mavijosje në këmbët e saj. “Nuk e kam idenë se çfarë i kanë bërë asaj”, tha ai.

Të paktën tetë persona, përfshirë një adoleshent, janë vrarë ditët e fundit për shkak të përleshjeve në protesta, sipas grupit të të drejtave të njeriut Amnesty International.

Të paktën katër nga ata tetë “vdiqën nga plagët e marra nga forcat e sigurisë duke gjuajtur fishekë metalikë nga një distancë e afërt”, tha Amnesty në një raport të botuar të mërkurën.

Katër të tjerë u qëlluan nga forcat e sigurisë, tha Amnesty, duke cituar burime në Iran. Ai shtoi se rrëfimet e dëshmitarëve okularë dhe analizat e videove tregojnë një model të “forcave iraniane të sigurisë që gjuanin në mënyrë të paligjshme dhe të përsëritur fishekë metalikë direkt mbi protestuesit”.