Janë shpallur nominimet për “Video Music Awards 2022”, të cilat do të zhvillohen në Qendrën Prudential në Newark, New Jersey, të dielën, 28 gusht në orën 20:00.

Kendrick Lamar, Jack Harlow dhe Lil Nas X kryesojnë  me shtatë nominime secili, me Harlow dhe Lil Nas X që të dy morën nominimet për ‘Artistin e Vitit’, si dhe bashkëpunimin më të mirë për hitin e tyre nr. 1 “Industry Baby”. Ndërkohë, Lamar është nominuar në kategorinë ‘Hip Hop më të mirë’ për këngën e tij të fundit “N95”, si dhe në kategori të shumta teknike për videon e tij “The Heart Part 5”.

Doja Cat dhe Harry Styles kanë gjashtë nominime secili dhe Billie Eilish, Drake, Dua Lipa, Ed Sheeran, Taylor Swift dhe The Weeknd kanë pesë nominime.

Gjithashtu Madonna bëhet artistja e parë që është nominuar gjatë pesë dekadave, pasi ajo ka nominimin e saj të 69-të për “Madame X”.

Votimi mbyllet të premten, më 19 gusht 2022. Të nominuarit në kategoritë sociale, duke përfshirë ‘Grupin e Vitit’ dhe ‘Këngën e Verës’, do të shpallen në një datë të mëvonshme.

VMA-të e vitit 2022 do të transmetohen njëkohësisht në MTV, The CW, BET, BET Her, CMT, Comedy Central, Logo, MTV2, Nickelodeon, Paramount Network, Pop, TVLand dhe VH1.

Shikoni listën e plotë të nominimeve më poshtë:

VIDEO E VITIT

Cat Doja – “Woman”
Drake ft Future & Young Thug – “Way 2 Sexy”
Ed Sheeran – “Shivers”
Harry Styles – “As itwas”
Lil Nas X dhe Jack Harlow – “Industry Baby”
Olivia Rodrigo – “Brutal”
Taylor Swift – “All Too Well”

ARTISTI I VITIT

Bad Bunny
Drake
Ed Sheeran
Harry Styles
Jack Harlow
Lil Nas X
Lizzo

KËNGA E VITIT

Adele – “Easy On Me”
Billie Eilish – “Happier than ever”
Cat Doja – “Woman”
Elton John dhe Dua Lipa – “Cold heart (PNAU Remix)”
Lizzo – “About Damn Time”
The Kid Laroi dhe Justin Bieber – “Stay”

ARTISTI I RI MË I MIRË

Baby Keem
Dove Cameron
Gayle
Latto
Måneskin
Seventeen

PUSH PERFORMANCA E VITIT

September 2021: Griff – “One Night”
October 2021: Remi Wolf – “Sexy Villain” – Island Records
November 2021: Nessa Barrett – “i hope ur miserable until ur dead”
December 2021: Seventeen – “Rock With You”
January 2021: Mae Muller – “Better Days”
February 2022: Gayle – “abcdefu”
March 2022: Sheneesa – “R U That”
April 2022: Omar Apollo – “Tamagotchi”
May 2022: Wet Leg – “Chaise Longue”
June 2022: Muni Long – “Baby Boo”
July 2022: Doechii – “Persuasive”

BASHKËPUNIMI MË I MIRË

Drake ft. Future and Young Thug – “Way 2 Sexy”
Elton John and Dua Lipa – “Cold Heart (PNAU Remix)”
Lil Nas X and Jack Harlow – “Industry Baby”
Megan Thee Stallion & Dua Lipa – “Sweetest Pie”
Post Malone and The Weeknd – “One Right Now”
Rosalía ft. The Weeknd – “La Fama”
The Kid Laroi and Justin Bieber – “Stay”

POP MË I MIRË

Billie Eilish – “Happier Than Ever”
Doja Cat – “Woman”
Ed Sheeran – “Shivers”
Harry Styles – “As It Was”
Lizzo – “About Damn Time”
Olivia Rodrigo – “Traitor”

HIP-HOPI MË I MIRË

Eminem and Snoop Dogg – “From The D 2 The LBC”
Future ft. Drake, Tems – “Wait For U”
Kendrick Lamar – “N95”
Latto – “Big Energy”
Nicki Minaj ft. Lil Baby – “Do We Have A Problem?”
Pusha T – “Diet Coke”

ROCK MË I MIRË

Foo Fighters – “Love Dies Young”
Jack White – “Taking Me Back”
Muse – “Won’t Stand Down”
Red Hot Chili Peppers – “Black Summer”
Shinedown – “Planet Zero”
Three Days Grace – “So Called Life”

ALTERNATIVA MË E MIRË

Avril Lavigne ft. blackbear – “Love It When You Hate Me”
Imagine Dragons and JID – “Enemy”
Machine Gun Kelly ft. WILLOW – “Emo Girl”
Måneskin – “I Wanna Be Your Slave”
Panic! At The Disco – “Viva Las Vengeance”
Twenty One Pilots – “Saturday”
Willow and Avril Lavigne ft. Travis Barker – “Grow”

LATINI/A MË I/E MIRË

Anitta – “Envolver”
Bad Bunny – “Tití Me Preguntó”
Becky G and Karol G – “Mamiii”
Daddy Yankee – “Remix”
Farruko – “Pepas”
J Balvin and Skrillex – “In Da Getto”

R&B MË I MIRË

Alicia Keys – “City of Gods (Part II)”
Chlöe – “Have Mercy”
H.E.R. – “For Anyone”
Normani ft. Cardi B – “Wild Side” – Keep Cool/RCA Records
Summer Walker, SZA and Cardi B – “No Love (Extended Version)”
The Weeknd – “Out Of Time”

K-POP MË I MIRË

BTS – “Yet To Come (The Most Beautiful Moment)”
Itzy – “Loco” – JYP Entertainment
LISA – “Lalisa”
Seventeen – “Hot”
Stray Kids – “Maniac”
Twice – “The Feels”

VIDEO PËR MIRË

Kendrick Lamar – “The Heart Part 5”
Latto – “Pussy”
Lizzo – “About Damn Time”
Rina Sawayama – “This Hell”
Stromae – ”Fils de joie”

PERFORMANCA METAVERSE MË E MIRË

Blackpink The Virtual – PUBG
BTS – Minecraft
Charli XCX – Roblox
Justin Bieber – An Interactive Virtual Experience – Wave
Rift Tour ft. Ariana Grande – Fortnite
Twenty One Pilots Concert Experience – Roblox

VIDEO E GJATË MË E MIRË

Billie Eilish – Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles
Foo Fighters – Studio 666
Kacey Musgraves – Star-Crossed
Madonna – Madame X
Olivia Rodrigo – Driving Home 2 U
Taylor Swift – “All Too Well” (10 Minute Version) (Taylor’s Version)

KINEMATOGRAFIA MË MIRË

Baby Keem and Kendrick Lamar – “Family Ties”
Camila Cabello ft. Ed Sheeran – “Bam Bam”
Harry Styles – “As It Was”
Kendrick Lamar – “N95”
Normani ft. Cardi B – “Wild Side”
Taylor Swift – “All Too Well” (10 Minute Version) (Taylor’s Version)

REGJIA MË I MIRË

Baby Keem and Kendrick Lamar – “Family Ties”
Billie Eilish – “Happier Than Ever”
Ed Sheeran – “Shivers”
Harry Styles – “As It Was”
Lil Nas X and Jack Harlow – “Industry Baby”
Taylor Swift – “All Too Well” (10 Minute Version) (Taylor’s Version)

REGJIA ARTISTIKE MË E MIRË

Adele – “Oh My God”
Doja Cat – “Get Into It (Yuh)”
Drake ft. Future & Young Thug – “Way 2 Sexy”
Kacey Musgraves – “Simple Times”
Lil Nas X and Jack Harlow – “Industry Baby”
Megan Thee Stallion ft. Dua Lipa – “Sweetest Pie”

EFEKTET MË TË MË TË MIRA VIZUALE

Billie Eilish – “Happier Than Ever”
Coldplay and BTS – “My Universe”
Kendrick Lamar – “The Heart Part 5”
Lil Nas X and Jack Harlow – “Industry Baby”
Megan Thee Stallion & Dua Lipa – “Sweetest Pie”
The Kid Laroi and Justin Bieber – “Stay”

KOREOGRAFIA MË E MIRË

BTS – “Permission to Dance”
Doja Cat – “Woman”
FKA twigs ft. The Weeknd – “Tears In The Club”
Harry Styles – “As It Was”
Lil Nas X and Jack Harlow – “Industry Baby”
Normani ft. Cardi B – “Wild Side”

EDITIMI MË I MIRË

Baby Keem and Kendrick Lamar – “Family Ties”
Doja Cat – “Get Into It (Yuh)”
Olivia Rodrigo – “Brutal”
Rosalía – “Saoko”
Taylor Swift – “All Too Well” (10 Minute Version) (Taylor’s Version)
The Weeknd – “Take My Breath”

-xh.m