Poezi

Mos më pyet mua – Cikël poetik nga Shpresa Ymeraj

Shpresa Ymeraj ka lindur në Shqipëri në vitin 1972 dhe jeton në Pensilvaninë juglindore. “Dashuria dhe dhoma e errët”, është libri i saj i parë me poezi. Në vitin 2018, “Kuvendi Magazine”, “Ditët e Letërsisë Sh...

Poezi nga Nizar Kaban – shqipëroi Agron Islami

Letra dashurie Mora vendimin t’i bie qark botës me biçikletën e lirisë në po të njëjtën mënyrë, ashtu, ilegale. që ndjek era kur udhëton. Në rast se më pyesin për adresën time ua kam dhënë adresat e t...

Quo vadis people? – Cikël poetik nga Agron Xoxa

Agron Xoxa, i diplomuar për muzikë, (pianist e kompozitor), prej një jete i është përkushtuar artit dhe kulturës, duke dhënë një kontribut të çmuar në evidentimin, zhvillimin dhe promovimin e saj. Është fitues ...

KAQ PAK QIELL-CIKEL POETIK NGA FASLLI HALITI

Ç’I KËRKOJI JEZUSIT Ç’i kërkoi Krishtit Ai Dhe ç’i tha Jezuesi Krishti atij, Atij që donte të ecte mbi ujë Siç eci vetë Jezusi mbret, Perëndi? Po Mund Të ecësh Dhe ti si unë, Nëse beson si unë J...

Fatos Arapi-Ti do t’më dashurosh patjetër

ATDHEU Atdheu është dhimbje, është dhimbje. Një prill i pikëlluar në shpirt. Atdheu është kryqi, është kryqi. E mban - dhe të mban ty - në shpirt. Atdheu është toka e premtuar. Ti shkel si një zot dhe...

Sergej Esenin – Andej po shkojmë pak nga pak

Shqipëroi: Arqile Garo NUK PENDOHEM, NUK QAJ, NUK ANKOHEM Nuk pendohem, nuk qaj, as ankohem, të tëra do shkojnë, siç mjegulla tretet ndër mollë. Nis jeta venitet, kujtoj, përmallohem, të rinohem s’ ka ...

Natasha Lako- Kërkohet një univers tjetër

Një cep i padukshëm Në hapësirën bosh, mes zgavrës së shkallëve, çan nga larg një bri i hajthshëm hëne. Zbres në katin e poshtëm, por jo për të ngulur këmbët te dheu.   Ec pastaj kaleq...