Sot, 8 korrik 2022, është 55 vjetori i vdekjes së Vivien Leigh.

Aktorja britanike pati një karrierë të jashtëzakonshme në Hollywood, duke luajtur në filma kaq të mrekullueshëm si Gone with the Wind, A Tramcar Named Desire dhe Tovarich për të përmendur vetëm disa.

Mirëpo, mes karrierës së saj të shquar të aktrimit, jeta e saj ishte e mbushur me skandale. Dhe gjithçka filloi në vitin 1937 kur ajo takoi për herë të parë Sir Laurence Olivier.

Olivier dhe Leigh patën një lidhje të menjëhershme. Dy aktorët e rinj u takuan pak para se të mbërrinin në xhirimet e filmit të vitit 1937, Fire Over England.

Leigh u pushtua nga “sharmi dhe magnetizmi” i tij, sipas biografisë së saj. Olivier ndihej i “tërhequr” ndaj saj si “asnjë grua tjetër”.

Megjithatë, kishte dy probleme të mëdha: të dy ishin të martuar.

Leigh ishte martuar me Herbert Leigh Holman pesë vjet më parë në 1932. Ndërkohë, Olivier ishte martuar me Jill Esmond për shtatë vjet në atë moment. Megjithatë, ai më vonë rrëfeu se “u vendos” për Esmondin, nga frika se nuk do të gjente ndonjë “më mirë” se ajo. Marrëdhënia e tyre megjithatë u raportua se nuk ka qenë “intime” pavarësisht se kishin një fëmijë së bashku.

Dy aktorët vendosën se nuk mund të lejonin që diçka si martesa të pengonte lidhjen e tyre.

Pa kaluar shumë kohë, dyshja filluan të kalonin gjithnjë e më shumë kohë së bashku jashtë ekranit. Ata përfundimisht iu nënshtruan tërheqjes së tyre ndaj njëri-tjetrit dhe filluan një lidhje të fshehtë. Megjithatë, ata nuk mund të ishin gjithmonë bashkë.

Leigh dhe Olivier ishin së bashku për 15 vjet të tjera, por përfundimisht u divorcuan në vitin 1960 pas vitesh grindje dhe një martesë spirale.

Në maj të vitit 1967, Leigh mësoi se tuberkulozi i saj ishte kthyer dhe ishte më keq se kurrë. Ajo u detyrua të pushonte në shtrat për disa javë.

Më 8 korrik 1967, burri i Leigh në atë kohë, Jack Merivale, u largua nga shtëpia e tyre për të interpretuar në një shfaqje, duke e lënë atë në shtrat. Kur u kthye e gjeti të vdekur në dysheme.

Kur Olivier dëgjoi për vdekjen e Leigh, ai nxitoi nga spitali në të cilin ndodhej – ndërsa po trajtohej për kancerin e prostatës – për t’i nderuar.

Ai “qëndroi dhe u lut për falje për të gjitha të këqijat që kishin lindur mes tyre”./xh.m